Według części analiz postanowień umów kredytowych, banki posługiwały się niedozwolonymi zapisami, odnoszącymi się do wskaźnika WIBOR. Dodatkowo, nie udzielały kredytobiorcom informacji umożliwiających rozsądną ocenę ryzyka z jakim wiąże się, wzięcie zobowiązania finansowego opartego o WIBOR.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) – referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym.

WIBOR jest ustalany w trakcie tzw. fixingów w ramach których największe Polskie banki deklarują wysokość wskaźnika. Następnie skrajne wartości są odrzucane, i z pozostałych propozycji jest tworzona średnia arytmetyczna. Proces ustalania wskaźnika WIBOR jest administrowany przez spółkę GPW Benchmark.

BGK, BNP Paribas, citi handlowy, Millennium,Pekao, Santander, Deustche Bank, ING, mBank, PKO BP

W przypadku wygrania jest możliwe kilka scenariuszy, oto niektóre z nich:
– Usunięcie z umowy kredytu wszystkich wskaźników oprocentowania (WIBOR oraz marża)
– Usunięcie wskaźnika WIBOR i pozostawienie marży
– Zastąpienie wskaźnika WIBOR innym oprocentowaniem, w tym przypadku
– Unieważnienie umowy (Możliwe dla osób które wpłaconą kwotą w ramach spłaty rat zbliżyły się do sumy pożyczonego kapitału)

Ryzyko jakie występuje w przypadku złożenia pozwu WIBOR to poniesienie kosztów sądowych w przypadku ewentualnej przegranej w sądzie. Złożenie sprawy do sądu nie powoduje wypowiedzenia umowy, kredyt jest cały czas aktywny i można go spłacać do czasu podjęcia decyzji przed sąd. Również na skutek przegranej, bank nie ma możliwości wypowiedzenia kredytu ani zmiany warunków na bardziej niekorzystne dla kredytobiorcy.

Szacujemy czas trwania procesu na około 3 lata. Co ważne, czas ten może się różnić w zależności od sądu i być krótszy lub dłuższy.

Każdy kredytobiorca posiadający kredyt hipoteczny oparty o wskaźnik WIBOR powinien zainteresować się możliwością usunięcia stawki WIBOR ze swojej umowy. Weryfikacja umowy kredytowej nic nie kosztuje.
Pierwszym krokiem powinno być przesłanie skanu umowy kredytowej do działu analiz kancelarii. Dopiero po szczegółowej ocenie umowy oraz okoliczności w których kredyt był udzielany możemy stwierdzić czy zajmiemy się Twoją sprawą.

W przypadku frankowiczów, orzecznictwo ukształtowało się w sposób dla nich pozytywny – wygrywają oni około 98% spraw z bankami.
W sprawach związanych ze wskaźnikiem WIBOR orzecznictwo jeszcze się to kształtuje, jednak można zauważyć wiele podobieństw ze sprawami frankowiczów.
Częściowo orzecznictwo wypracowane na kanwie spraw frankowych będzie pomocne również i w sprawach dotyczących wskaźnika WIBOR.